O výrobe drevostavieb na kľuč

Drevostavby asi ešte pred rokmi mnohí spájali len s chatami, chalupami či zrubmi. Avšak domy z tohto prírodného materiálu majú oproti tým "klasickým" murovaným veľa výhod. Pritom cena medzi murovaným a dreveným domom nie je rozdielna.

Drevostavby stále sprevádza mnoho mýtov. Patrí medzi ne strach z požiarov, drevokazných škodcov, húb, plesní a hniloby. Avšak akékoľvek obavy sú zbytočné. Naopak tí, čo v nich bývajú, môžu menovať výhody - rýchla a jednoduchá výstavba, voľba ekologického materiálu, nízke náklady na prevádzku, predovšetkým na vykurovanie, ale i dlhá životnosť.
 

Rez drevodomu

Rez drevodomu
1) Masívny stenový hranol 100 mm
2) Vetrotesniaca fólia - Tyvek
3) Okapová lišta
4) Bitumínová lepenka (proti stúpajúcej vlhkosti)
5) Základová platňa
6) Konštrukcia šmykových hranolov 60/120
7) Izolácia 120 mm (minerálna vlna)
8) Parozábrana 0,2 mm
9) Drevený profilový obklad 19,5 / 160 mm alebo sadrokartónová platna 12,5 mm

Obvodová stena zrubová

Obvodová stena zrubová
 • zrubový profil masív hrúbky 100 mm
 • paropriepustná fólia
 • izolačné hranolky (žiletky), tepelná izolácia hrúbky 120 mm
 • parozábrana
 • drevený rošt, vzduchová medzera hrúbky 28 mm
 • drevený obklad hrúbky 19 mm (sadrokartón hr. 12,5 mm)

Strop

Strop
 • hranolová konštrukcia - pohľadová
 • drevený podhľad hrúbky 19 mm
 • lepenka
 • izolačné hranolky
 • tepelná izolácia hrúbky 100 mm
 • rošt a drevoštiepková doska (OSB)

Strecha prístup

Strecha prístup
 • strešné laty
 • odvetracie laty
 • paropriepustná fólia
 • krokvy 170 mm, tepelná izolácia 170-200 mm
 • parozábrana
 • drevený obklad hrúbky 19 mm
 • pohľadové hranoly

 Prečítajte si odpovede na najčastejšie otázky zákazníkov. V prípade akýchkoľvek pochybnosti nás neváhajte kontaktovať.

Doba výstavby

Doba montáže drevostavby priamo na stavenisku závisí samozrejme v prvom rade od veľkosti stavby, od rozsahu dodávky – či sa jedná o hrubú stavbu, uzavretú hrubú stavbu alebo komplet stavbu s izoláciami a tiež od druhu použitých materiálov. Táto doba sa pohybuje v rozmedzí 4 – 8 týždňov.

Doba výroby

Tento proces trvá v závislosti od veľkosti stavby, rozsahu dodávky a druhu použitých materiálov cca 4 – 6 týždňov. Táto fáza sa môže realizovať súbežne so stavebným konaním, prípadne s realizáciou základov.

Životnosť dreveného domu

Je porovnateľná so životnosťou murovanej stavby. Pri zabezpečení primeranej údržby je životnosť drevenej stavby niekoľko desaťročí, nie je problém vidieť 100 aj viac ročnú drevenicu. Primeraná údržba spočíva vo vyhotovení kvalitného náteru a jeho obnovovaní podľa potreby. Podľa druhu a odtieňu náterovej látky, exponovanosti plochy je priemerná živostnosť náteru 5 - 7 rokov. Najpoužívanejšie náterové hmoty na exteriérové drevené prvky sú lazúrovacie laky. Majú viacero výhod obsahujú vodu odpudzujúce látky, Uv – filter zabraňujúci šednutiu dreva; fungicídy a insekticídy, ktoré drevo chránia pred drevokaznými hubami a drevokaznému hmyzu. Aj keď obsahujú pigmenty štruktúra dreva nezakrývajú. Sú pružné a dokážu sa prispôsobovať zmenám, ktoré v dreve neustále prebiehajú. Ďalšou výhodou je možnosť použiť obnovovací náter aj bez odstránenia pôvodného náteru, čím sa výrazne zjednodušuje proces údržby. Existuje veľké množstvo či už syntetických alebo čisto prírodných produktov. V prípade záujmu Vám môžeme ponúknuť naše skúsenosti a odporučiť konkrétny druh lazúry.


Požiarna odolnosť drevostavby

Drevo používané v stavebných konštrukciách ma triedu reakcie na oheň B - D podľa druhu a hustoty dreviny, vlhkosti, tvaru a opracovania povrchu. Aj keď je drevo horľavý materiál má viacero vlastností, ktoré z neho robia výborný konštrukčný stavebný prvok, ktorého požiarna odolnosť je veľmi dobrá. Je to najmä preto, že si počas horenia pomerne dlhý čas zachováva svoju stabilitu a pevnosť. Je to najmä z toho dôvodu, že sa počas horenia na povrchu vytvára zuhoľnatená vrstva, ktorá spomaľuje ďalší proces horenia. Viaceré výskumy potvrdili, že už 15 mm pod zuhoľnatenou vrstvou je drevo neporušené, bez zmeny mechanických či fyzikálnych vlastností. Takže pri dodržaní základných podmienok ako dostatočný prierez, vlhkosť, opracovanie povrchu a hrán, na základe prepočtov aj praktického overenia drevo dosahuje požadovanú požiarnu odolnosť. V prípade záujmu je možné aj zvýšenie požiarnej odolnosti použitím ochranných náterov – retardérov horenia, ktoré spomaľujú proces horenia. Pri dodržaní všetkých predpisov a kvalitnom prevedení všetkých prác sa minimalizuje riziko vzniku požiaru.

Vedenie rozvodov

Všetky rozvody (elektrorozvody, rozvody vody, sanity, kúrenia) sú uložené v priestore medzi zrubovou stenou a vnútorným obkladom, v konštrukčných priestoroch podlahy a stropu takže nie sú viditeľné. V prípade, že sa stavba dodáva bez izolácií a vnútorných obkladov sú rozvody vedené navŕtanými otvormi v stene.

Vykurovanie

V drevostavbe je možné použiť všetky bežné spôsoby vykurovania – teplovodné s kotlami na pevné palivo, či zemný plyn alebo elektrinu, krby či krbové kachle, podlahové vykurovanie teplovodné alebo elektrické, tepelné čerpadlá. Najčastejšie používaná kombinácia v našich stavbách je krb alebo krbové kachle a elektrické konvektory na temperovanie. Všetko závisí od miestnych možností a predstáv klienta.

Individuálne projekty

Naša výroba je individuálna, to znamená, že každá stavba je originál a každá je prispôsobená potrebám a predstavám klienta. Všetky stavby v našej galérii sú buď realizované stavby alebo nové projekty, ktoré neustále vytvárame aby sme rozšírili našu ponuku a zohľadňovali moderné predstavy o bývaní. Každú stavbu je možné upraviť, môžete zmeniť tvar, rozmery, rozmiestnenie priečok, okien, dverí, zmeniť konštrukciu či hrúbku steny. Každú jednu stavbu je možné dodať aj sendvičovej konštrukcii. Nie je problém vyrobiť aj úplne nový projekt podľa požiadaviek klienta.

Postup prípravy a realizácie stavby

Celý postup prípravy a výstavby pozostáva z niekoľkých krokov, v prvom rade je to výber vyhovujúceho tvaru a rozmerov stavby, úprava stavby podľa potrieb klienta, príprava a odsúhlasenie základnej výkresovej dokumentácie a zmluvy, podpis zmluvy, vypracovanie kompletnej projektovej dokumentácie k stavebnému konaniu,(stavebné povolenie je potrebné u stavieb so zastavanou plochou väčšou ako 25 m2), vybavenie stavebného povolenia, príprava základovej platne, výroba stavby, samotná montáž – postavenie hrubej stavby, pokrytie hrubej stavby strešnou krytinou, uzavretie stavby- okná, dvere, osadenie rozvodov, osadenie izolácií a obkladov, dokončenie interiéru.

Použité materiály

Na naše stavby používame vyberaný, kvalitný smrekový masív, ktorý je kvalitne vysušený, viackrát triedený a hobľovaný na zrubový profil.

Projektová dokumentácia

V prípade záujmu Vám môžeme dodať aj kompletnú projektovú dokumentáciu k stavebnému konaniu.

Celoročné bývanie, skladba sten

Naše stavby v štandardnom vyhotovení obvodová stena ( zrubová obvodová stena hrúbky 100 mm, izolácia hr. 100 - 150mm, parozábrana, vzduchová medzera, vnútorné drevené obklady hr. 15mm) a strešná konštrukcia ( profilované krokvy 90x175 mm, plný záklop tatranským profilom hr. 15mm, parozábrana, izolácia s vymedzovacími hranolkami hr. 200mm, poistná difúzna fólia, laty, kontralaty, strešná krytina) dosahujú veľmi dobré tepelno-izolačné vlastnosti na úrovni energeticky úsporných stavieb. a sú aj vďaka ďalším výnimočným vlastnostiam dreva veľmi dobré na celoročné trvalé bývanie.

Použitá strešná krytina

Naša štandardná strešná konštrukcia je navrhnutá tak, aby zniesla záťaž aj tých najťažších strešných krytín ako je škridľa Bramac či Tondach aj s prípadnou snehovou pokrývkov. Veľmi dobré skúsenosti máme aj s asfaltovým - bitúmenovým šindľom, ale je možné použiť všetky typy strešných krytín.

Výstavba na kľúč

V súčasnej dobe najžiadanejší rozsah dodávky je rozsah kompletnej drevostavby (obvodové steny, priečky, izolácie, podlahy, stropy, krov, strešná konštrukcia, strešná krytina, okná, dvere, schody) pričom základovú platňu a rozvody vody, elektriny, sanity a kúrenia si klient zabezpečuje svojpomocne. V prípade záujmu však nie je problém zabezpečiť všetky súčasti stavby podľa vzájomnej dohody.